Sztruks ma długą historię i choć trzeba przyznać, że budzi różne uczucia, to wielu osobom się podoba. Jedni sztruks uwielbiają, a inni nim gardzą. Wynika to z faktu, że materiał ten jest dość gruby i ma specyficzny prążkowany krój. Ze względu na swoje cechy, tkanina sztruksowa ma wiele zastosowań i jest bardzo ceniona w przemyśle tapicerskim i krawieckim. Prześledzimy niektóre z cech tej intrygującej tkaniny.
Skąd pochodzi sztruks?
Nazwa sztruks wywodzi się od niemieckiego słowa Struck, które oznacza “uderzony” Tkanina ta znana jest na całym świecie pod różnymi nazwami, między innymi sztruks. Długo uważano, że corde du roi pochodzi od francuskiego określenia “królewskiej linii”, jednak ta etymologia okazała się błędna.
Szorstka wełniana tkanina produkowana w Anglii w XVIII wieku jest używana do produkcji sztruksu. Termin “cord” odnosi się do prążków lub sznurków na odzieży i wywodzi się od łacińskiego słowa corium, które oznacza serce. Od czasu wynalezienia sztruksu jego ubrania i elementy były noszone przez wszystkie warstwy społeczne i od dawna jest on uznawany za tkaninę o wszechstronnym zastosowaniu.
Jak rozpoznać sztruks?
Wyróżnia ją charakterystyczny wzór na tej dobrze znanej tkaninie w paski. Nie jest on gładki, ale ma podłużne paski – te same, o których była mowa wcześniej. Materiał składa się z mikrowłosków runa, co sprawia, że sztruks jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Na uwagę zasługuje również charakterystyczna grubość sztruksu. Do produkcji tego prążkowanego materiału używa się bawełny z niewielką domieszką poliestru, który jest odporny i trwały, a dzięki swojej strukturze elastyczny.
Nic więc dziwnego, że sztruks nadaje się zarówno do krawiectwa, jak i tapicerki. Od pewnego czasu klienci coraz częściej przekonują się do sztruksowych obić i chętniej wybierają je na swoje meble.
Rodzaje sztruksu
Ilość pasków na 10 cm pozwala nam zidentyfikować wiele rodzajów sztruksu. Mamy na przykład sztruks sznurkowy z aż dziesięcioma paskami. Sztruks Trenker ma od 10 do 25 pasków, a swoją nazwę zawdzięcza Luisowi Trenkerowi, znanemu pisarzowi i reżyserowi, który z zamiłowaniem nosił sztruksowe ubrania.
W szerokim asortymencie sztruksów, takich jak Manchester i Genoa, znajduje się około 25 do 40 pasków. Tkanina w paski była pierwotnie produkowana głównie w Manchesterze, stąd jej nazwa. Ten szerszy sztruks z większą liczbą pasków doskonale nadaje się na obicia mebli. Na poduszkach i fotelach ta odmiana jest najbardziej popularna.
Najwięcej pasków, ponad 40, można znaleźć w delikatnym sztruksie lub babycordzie. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do produkcji odzieży i akcesoriów dziecięcych. Oprócz sztruksowych spodni i kurtek, szyje się z niego również miękkie kołderki i kocyki dla niemowląt. Ten gładki, sprężysty materiał można zobaczyć na damskich torebkach lub w newralgicznych miejscach odzieży, takich jak łokcie. Sztruks chroni przed otarciami i pęknięciami, ponieważ otacza materiał wewnątrz siebie.