Pragniesz poczuć odrobinę egzotyki? Hamak brazylijski sprawdzi się doskonale!

Hamak brazylijski to idealne miejsce na mniejszą lub większą chwilę relaksu w upalne, letnie dni. Jego niepowtarzalny, kolorowy wygląd ozdobi każdy taras i ogród, oryginalnie go upiększając. Jest wykonany z mocnego płótna, stanowiącego mieszaninę poliestru i bawełny. Precyzyjne wykonanie gwarantuje wytrzymałość i odporność na przetarcia. Co więcej, hamak brazylijski jest wyjątkowo przewiewny i przyjemny w dotyku.

Czym wyróżnia się hamak brazylijski?

Tę nazwę stosuje się w odniesieniu do dwóch rodzajów hamaków. Pierwszy z nich zaczepiony jest na drewnianym drążku i podwieszony do sufitu. Alternatywne nazwy to: 

  • krzesło brazylijskie, 
  • fotel brazylijski, 
  • krzesło hamakowe,
  • fotel hamakowy. 

Drugim natomiast typem jest hamak faktycznie wyprodukowany w Brazylii. Płótno plecione jest zgodnie ze specjalną techniką, od lat wykorzystywaną przez plemiona zamieszkujące Amerykę Południową. Obecnie jest to wyjątkowo popularna marka hamaków importowanych właśnie z Brazylii.

Hamak brazylijski służy do wypoczynku zarówno w pozycji siedzącej, jak i półleżącej. Imponujący wybór wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy, lecz z pewnością wpasuje się w każdy gust. Uzyskuje on swój kształt dzięki przymocowaniu jego ramion do drewnianego drążka. Ta właśnie belka stanowi znak rozpoznawczy tego modelu. 

Jak zbudowany jest hamak brazylijski?

hamak

Najważniejszą częścią hamaka jest siedzisko, które powinno być dość długie i szerokie, aby łatwo było się w nim zmieścić. Jego materiał jest bardzo elastyczny, trwały, a jednocześnie miły w dotyku. Doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Jeśli hamak brazylijski posiada zbyt sztywne siedzisko, może uwierać i odebrać przyjemność z relaksu. Także jego wytrzymałość będzie znacznie mniejsza, a ciągłe obciążenie jednego miejsca sprawi, że z czasem zacznie pękać.

Najlepiej, jeżeli siedzisko w całości uplecione jest ze sznurków. Zapewnia to maksymalną rozciągliwość i wygodę podczas długich godzin odpoczynku. Hamak brazylijski będzie też wówczas znacznie solidniejszy, gdyż wyeliminowane zostanie najsłabsze ogniwo, którym jest połączenie sznurków z płóciennym siedziskiem.

Jeśli chodzi o hamaki wykonane techniką luźnego splotu, to sznurki, mocujące hamak brazylijski do belki, trwale przymocowane są w kilkudziesięciu miejscach do sznurków tworzących siedzisko. Właśnie w takiej budowie tkwi sekret niesamowitej wygody hamaka.

Hamak brazylijski na każdą kieszeń

Swoją popularność w Europie hamak brazylijski zawdzięcza masowej produkcji i powszechnej dostępności w wielu sklepach. Choć nie należy on do najtańszych produktów, jego cena idzie w parze ze znakomitą jakością. Oryginalnie wykonany w Ameryce Południowej może kosztować nawet 1000 zł, jednak ceny zazwyczaj zaczynają się od 250 zł w górę. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem hamaka przez długi czas, uważać jedynie należy na jego bardzo tanie podróbki, najczęściej sprowadzane z Chin. Hamak brazylijski to z pewnością niezwykle udana inwestycja na lata, gwarantująca błogi odpoczynek w upalne, niedzielne popołudnie.