Jakie oświetlenie do nowoczesnej łazienki?

Urządzanie łazienki od podstaw to bardzo trudne zadanie. Trzeba wybrać między innymi układ funkcjonalny wnętrza, ceramikę i armaturę łazienkową oraz kolorystykę płytek. Zwykle na koniec zostawiamy sobie wybór dodatków, wśród których ważne miejsce zajmuje oświetlenie łazienkowe. Zobaczmy, jakie lampy warto kupić do nowoczesnej łazienki.

Dopasuj lampy do stylu wnętrza

Wybierając nowoczesne oświetlenie łazienkowe należy bez wątpienia zacząć od określenia stylu, w którym jest urządzana łazienka. Inne lampy będą bowiem pasować do łazienki w stylu nowoczesnego minimalizmu, inne do łazienki w stylu industrialnym, a jeszcze inne do wnętrza luksusowego z elementami glamour. Odpowiedni dobór oświetlenia sprawi, że lampy staną się dopełnieniem całej aranżacji, wręcz można powiedzieć, że będą one wisienką na torcie czy kropką nad i, bez której całość nie wyglądałaby tak doskonale.

We wnętrzach industrialnych doskonale będą się prezentować lampy w czarnych oprawach. Mogą to być proste reflektory, jeśli chcemy, by łazienka była bardziej nowoczesna, ale również lampy przypominające wyglądem stare lampy fabryczne. W aranżacjach luksusowych i glamour świetnie będą wyglądać lampy w odcieniach złota, z błyszczącymi dodatkami i kryształkami. Z kolei do łazienek minimalistycznych możemy wybierać lampy w bardzo prostych oprawach, a im prostszą będą miały formę, tym lepiej dla wnętrza.

Lampy wiszące, plafony, a może kinkiety?

Drugą ważną kwestią, której nie można pominąć wybierając nowoczesne oświetlenie łazienkowe, jest rodzaj zastosowanego oświetlenia. Nie można wskazać jedynej właściwej liczby punktów świetlnych w łazience, ani ich rodzaju, bo to zależy od jej powierzchni i układu funkcjonalnego. Na pewno konieczne jest oświetlenie obok lustra, które pozwoli dobrze oświetlić twarz osoby przed lustrem i umożliwi jej wygodną toaletę, golenie się czy malowanie. Do tej roli doskonale nadają się kinkiety, montowane obok lustra, jak i lampy montowane nad lustrem. 

Oprócz oświetlenia nad lustrem warto również pomyśleć o lampie zapewniającej ogólne oświetlenie łazienki. To może być lampa wisząca, plafon, listwa z reflektorkami czy wbudowane w sufit oprawy oświetleniowe. Wybór zależy od tego, w jakim stylu urządzana jest łazienka i jaki efekt chcemy dzięki tej lampie osiągnąć. W aranżacjach bardzo nowoczesnych można pokusić się o dodatkowe oświetlenie ledowe wokół wanny, przy podłodze czy we wnęce prysznicowej. Nie zastąpi ono jednak głównego oświetlenia łazienkowego, bez którego w łazience będzie po prostu ciemno.

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem sklepu Elampki.pl.