Jak zmniejszyć widoczność blizn lub całkowicie się ich pozbyć?

Usuwanie blizn to nie jest łatwe zadanie, szczególnie jeśli są to znaki nieco starsze. Im wcześniej zaczniesz nim przeciwdziałać, tym lepiej, natomiast wiele domowych sposobów może ci pomóc zmniejszyć widoczność także tych nieco starszych.

Nieestetyczne ślady

Blizny po ranach od zawsze stanowiły problem. Dla wielu osób wiążą się one z poważnymi kompleksami dotyczącymi wyglądu, szczególnie jeśli usytuowane były one w widocznych miejscach. Nic więc dziwnego, że od dawna poszukiwano sposobów, aby te ślady po dawnych ranach usunąć.  Nie zawsze każdą bliznę da się usunąć całkowicie, natomiast wiele śladów można zmniejszyć, rozjaśnić i wygładzić. Kłopotliwe mogą być zarówno blizny potrądzikowe, jak i te pooperacyjne, natomiast widoczne pozostają często także ślady po oparzeniach. W przypadku każdej blizny bardzo ważne jest postępowanie, jakie zostaje wdrożone od samego początku pojawienia się rany. Przy różnego rodzaju ranach (np. oparzeniowych) regularnie stosowany olejek lawendowy jest w stanie zdziałać cuda, pod warunkiem jednak utrzymania pewnej systematyczności działania i odpowiednio wczesnego wdrożenia domowej pielęgnacji skóry.

Domowe czy profesjonalne sposoby walki z bliznami?

Medycyna estetyczna jest coraz bardziej zaawansowana i oferuje różnorodny system zabiegów, które trwale pomagają jeśli nie usunąć blizny, to zminimalizować ich widoczność. Podobnie jednak jak w przypadku sposobów domowych, im wcześniej podjęta zostanie interwencja, tym większa szansa na to, że blizna zniknie całkowicie. W wielu przypadkach kosztownych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej można uniknąć. Z pomocą może przyjść wiele substancji naturalnych. Świetnie sprawdzają się one zarówno przy niewielkich ranach, jak i nieco bardziej rozległych oparzeniach.

Z jakich substancji naturalnych możesz skorzystać?

Wiele substancji naturalnych słynie z dobrego wpływu na skórę. Pewnym zaskoczeniem dla wielu osób może być informacja, że jednym ze skuteczniejszych domowych preparatów na poparzenia, pomagającym w gojeniu ran jest olejek lawendowy. Warto go stosować nie tylko podczas procesu gojenia rany, ale i na etapie bliznowacenia (tutaj naprzemiennie można stosować także olejek w rumianku rzymskiego). W ten sposób można uchronić się przed pojawieniem się blizny. Przy okazji olejek lawendowy łagodzi swędzenie, także po ukąszeniach owadów, jak i łagodzi różnego rodzaju podrażnienia skóry.

Oprócz olejku lawendowego można stosować inne produkty lub rośliny działających silnie regenerująco na naskórek, stymulujących produkcję włókien kolagenowych, a także poprawiających poziom nawilżenia i elastyczności skóry. Pod tym względem bardzo skuteczne są:

  • aloes (szczególnie żel uzyskiwany z liści rośliny),
  • miód,
  • olej kokosowy.

Wszystkie te substancje są bardzo bogate w witaminy i substancje odżywcze. Miód i aloes to znane od wieków naturalne leki na oparzenia i trudno gojące się rany. Na stan skóry pozytywnie wpływają także kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym. W rozjaśnianiu i zmniejszaniu blizn bardzo dobrze sprawdza się także olejek różany, który cechuje się wysoką zawartością przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.