Jak wybrać najlepsze farby do włosów?

Farbowanie włosów od tysiącleci towarzyszy ludzkości. Dziś nowoczesne produkty koloryzacyjne przynoszą spektakularne efekty, związane nie tylko z uzyskanym kolorem, ale także jego trwałością. Nie oznacza to, że nie możemy sięgnąć do natury i wykorzystać jej także do farbowania włosów. Jakie więc farby wybrać, by osiągnąć oczekiwany efekt koloryzacyjny, oczekiwaną trwałość, a nawet skuteczną pielęgnację?

Farby do włosów – naturalne czy syntetyczne?

Wybierając farbę do włosów, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kolor, jaki chcemy osiągnąć, ale także na rodzaj farby. Bardzo popularne są farby syntetyczne, które charakteryzują się najwyższą trwałością. Nie zmywają się i wymagają odświeżenia, dopiero gdy pojawiają się odrastające włosy. Doskonale, prawie w 100%, pokrywają siwiznę i można z ich pomocą uzyskać dowolny kolor włosów, choć trzeba pamiętać, że przemiana z brunetki na blondynkę nie jest możliwa w czasie jednej koloryzacji. Farby do włosów tego typu mają intensywny wpływ na strukturę włosów, dlatego nie można zapominać o intensywnej pielęgnacji, by cieszyć się trwałym kolorem i zdrowym wyglądem włosów.
Alternatywą dla farb syntetycznych są naturalne farby do włosów. Takie henny łagodniej oddziałują na włosy, nie tylko ich nie uszkadzając, ale nawet pielęgnując. Wnikają one w strukturę włosa, łącząc się z włóknami keratynowymi, wspierając tym samym włosy. Są zatem łagodniejsze, ale też mniej trwałe. Ich zaletą jest kondycjonujący wpływ na włosy.

Farby trwałe, półtrwałe czy zmywalne?

Na rynku kosmetyków do koloryzacji, znajdziemy farby do włosów o różnej trwałości. Najbardziej trwałe są farby syntetyczne, które nie wypłukują się w czasie mycia. Pokrywają siwe włosy i są idealne dla osób, które wiedzą, w jakim kolorze czują się dobrze. Dostępne są także farby półtrwałe, które nie wnikają do wnętrza włosa, ale tworzą koloryzującą powłoczkę na jego powierzchni. Takie farby zmywają się po określonej ilości myć. Najmniej trwałe są farby do włosów zmywalne. Są one rozpuszczalne w wodzie i można je usunąć po jednym czy dwóch myciach. Idealnie nadają się na jednorazowe eksperymenty czy wielkie wyjścia. 

Na pytanie, które z tych farb są najlepsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych upodobań i preferencji, a także określonych w danym momencie potrzeb. To wspaniałe, że mamy taki wybór i możemy stosować różne farby do włosów. Dzięki temu mamy możliwość zmiany stylu czy wizerunku na stale lub tymczasowo.