Dobra kurtka przeciwdeszczowa – na co zwrócić uwagę?

Tkanina musi być wodoodporna. Najskuteczniejszą z nich jest membrana “Gore-Tex®” Nie jest to tylko kwestia ceny – istnieją tańsze alternatywy, które działają równie dobrze, takie jak membrany “Marmot Membrain®, Patagonia H2No®…” Oczywiście istnieją również membrany o niższej jakości, ale są one zazwyczaj stosowane w produktach budżetowych.

Dobre kurtki przeciwdeszczowe damskie muszą być oddychające. Jeśli pocisz się w drodze do pracy lub wracasz do domu po biegu, to przez Twoje ubranie będzie odprowadzać parę wodną z Twojego ciała do środowiska zewnętrznego. W ten sposób nie jest możliwe, aby ta para wodna skraplała się wewnątrz ubrania i powodowała dyskomfort z powodu przemoczenia.

W wysokich partiach gór warunki pogodowe mogą zmienić się diametralnie w ciągu kilku sekund, dlatego na każdą górską wycieczkę należy zabrać ze sobą dobrą i lekką kurtkę przeciwdeszczową.

Nawet jeśli planujemy wędrówkę w ciepły i słoneczny dzień, musimy być przygotowani na mgłę, obniżenie temperatury, pogorszenie widoczności, a także na to, że w pewnym momencie powietrze stanie się wilgotne od deszczu. W takich okolicznościach dobrej jakości kurtka hardshellowa będzie nie tylko przydatna, ale i niezbędna. Niestety jednak, aby kurtka dobrze spełniała swoją funkcję podczas górskiej wędrówki musi posiadać odpowiednie cechy.

Kurtka przeciwdeszczowa to odzież wierzchnia, która ma za zadanie chronić podróżnika przed żywiołami, zwłaszcza deszczem i wiatrem. Jeśli posiada membranę i jest lekka i cienka, może być używana zarówno jako letni jak i zimowy płaszcz górski..

Podstawowa idea systemu sezonowego jest prosta: na przykład zimowe kurtki sportowe różnią się od letnich kurtek przeciwdeszczowych przede wszystkim stopniem izolacji i innymi cechami, które chronią przed padającym śniegiem, ale to wypełnienie często decyduje o dopasowaniu odzieży.

Polar (lub inna bluza) w połączeniu z cienką kurtką przeciwdeszczową tworzy kurtkę 3 w 1; zewnętrzna warstwa chroni przed deszczem i wiatrem, a wewnętrzna ogrzewa. Jeśli jesteśmy pod nią odpowiednio ubrani, każda kurtka membranowa bez ocieplenia powinna sprawdzić się o każdej porze roku, bo technicznie każda kurtka z membraną i bez ocieplenia może to zrobić.