Budujemy dom – projekt gotowy czy na zamówienie?

Budowa domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie, które zaczyna się od wyboru projektu. Dostępne dziś projekty domów są różne, co sprawia, że każdy może postawić na ten odpowiadający indywidualnym potrzebom. Dużą popularnością cieszą się projekty gotowe, ale nie brakuje też tych, którzy stawiają na projekt wykonywany na zamówienie. Która opcja jest lepszym rozwiązaniem?

Dlaczego projekt domu jest taki ważny?

Niezależnie od tego, czy interesuje nas mniejszy dom, czy dom małą działkę, zawsze trzeba pamiętać, że projekt to początek całego przedsięwzięcia i to od niego zależy powodzenie całej budowy, a także nasza satysfakcja. Jeśli wybierzemy zły projekt, musimy liczyć się z tym, że powstały według niego dom nie spełni naszych oczekiwań. Pomieszczeń może być zbyt mało, mogą być źle rozmieszczone. Może ich być także zdecydowanie za dużo, co skutkować będzie dużymi kosztami utrzymania domu. Decyzja o wyborze projektu zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Nigdy nie należy podejmować jej pochopnie.

Jakie zalety ma gotowy projekt domu?

Gotowe projekty domów to przede wszystkim zdecydowanie niższa cena. Za taki projekt zapłacimy dużo mniej niż wówczas, gdy decydujemy się na projekt przygotowywany na zamówienie. W gotowych projektach dostępne są między innymi projekty domów z piętrami, a także domów piętrowych. Oznacza to, że każdy ma szansę znaleźć projekt, który odpowiada potrzebom. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie to projekt zindywidualizowany. Może nas zadowolić, ale niekoniecznie zrobi to w stu procentach.

Gotowe projekty domów są na ogół dostępne od ręki. Wystarczy uiścić opłatę za projekt, aby trafił on do naszych rąk. Pozwala to więc na znaczne skrócenie czasu, który upływa od podjęcia decyzji o budowie domu do jej rozpoczęcia. Wielu osobom zależy na czasie, a oczekiwanie na projekt indywidualny znacznie odwleka wszystko w czasie.

Wybór gotowych projektów domów jest ogromny. Dostępne są domy w naprawdę różnym stylu, o różnej powierzchni i rozkładzie pomieszczeń.

projekty domów

Jakie zalety ma projekt domu na zamówienie?

Wiele osób podkreśla, że to jednak projekt domu na zamówienie jest lepszy. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest w pełni zindywidualizowany charakter projektu. Architekt przed przystąpieniem do pracy długo rozmawia z klientem, co pozwala mu na poznanie indywidualnych potrzeb. Dzięki temu może on stworzyć projekt, który w pełni sprosta stawianym mu oczekiwaniom. Projekt na zamówienie to indywidualnie ustalona:

  • powierzchnia domu;
  • liczba pomieszczeń;
  • rodzaj pomieszczeń.

Warto jednak pamiętać, że taki projekt to nieco wyższy koszt, co nie każdemu odpowiada.

Budowa domu zawsze wiąże się z koniecznością wybrania projektu. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy lepiej postawić na gotowe projekty domów, czy też zdecydować się na projekt na zamówienie. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i niewielkie wady.